Alan Adı

İlke

Kamu kurumlarının internet siteleri için alan adı (site ismi) belirlenirken kurumun dâhil olduğu hizmet alanı göz önünde bulundurulmalıdır.

Açıklama

Site ismi ise kurum ismi ya da birim ismi olabilir. Genellikle alan adı ile kurum adı ilişkili ya da aynı seçilir. Site adı, meta etiketi içine yazılmak üzere tarayıcı penceresinde çıkacak biçimde ve kurum adını mümkün olduğunca içerecek biçimde oluşturulmalıdır. Site adının ana sayfada ve alt sayfalarda üst başlıkta belirli ve tutarlı bir büyüklükte varsa logo ve motto gibi bileşenlerle birlikte verilmesi ve tüm site çapında kurumsal kimlik oluşturmada etkin olması beklenir.

Kamu kurumlarının internet siteleri mutlaka “.tr” uzantısı ile bitmelidir. Kamu kurumları hizmet alanlarına göre aşağıdaki alan adı uzantılarını kullanabilir.

“.gov.tr” Devlet kurum ve kuruluşları için alan adı
“.bel.tr” İl, ilçe ve belde belediye teşkilatları için alan adı
“.pol.tr” Emniyet teşkilatı için alan adı
“.k12.tr” MEB tarafından onaylanmış ilkokul, ortaokul ve liseler için alt alan adı
“.edu.tr” YÖK tarafından onaylanmış yükseköğretim kurumları için alt alan adı
“.org.tr” Vakıf, dernek, sivil toplum örgütü vb. kuruluşlar için alt alan adı

Yönergeler

  • İnternet sitesi alan adı uzantıları standartlara uygun olacak şekilde belirlenmelidir.
  • Kurum internet sitelerinin Türkçe karakter içeren alan adlarını da kaydettirmesi tavsiye edilmektedir. Örneğin, “sağlık.gov.tr” ve “saglik.gov.tr” adreslerinin ikisinin de aynı siteye erişim sağlaması beklenmektedir. Böylelikle kullanıcıların her iki koşulda da siteye erişimi mümkün olacaktır.
  • Klavyelerde görece zor bulunan karakterler, hecelemesinde tereddüt olabilecek kelimeler zorunlu olmadıkça alan adı seçilmesinde tercih edilmemelidir.
  • Türkçe kelimelerden seçili alan adlarının kullanılması, kamu kurumları için önem taşımaktadır.
  • Sunucu adlarında anlamlı sunucu adlarını tercih edilmesi, hatırlanabilirliği artıracaktır. “kms13.saglik.gov.tr” yerine “kimliksunucusu.saglik.gov.tr” alan adı kullanımı daha çok tercih edilmelidir.

Referans

Faydalı Kaynaklar