Listeler

İlke

Uzun yazılarda okuma deneyiminin iyileştirilmesi için listeler kullanılabilir.

Açıklama

Uzun yazıların daha sistemli ve daha rahat okunabilir olması için listeler kullanılabilmektedir. Liste yapısının kullanımı bazı avantajları beraberinde getirirken dikkat edilmesi gereken hususlar da barındırmaktadır. Listeler, insanların doğal okuma yapısı olan F şekilli desene uygun bir yapı sunmaktadır. Aynı zamanda, içeriğin daha homojen olmasını ve kavramayı kolaylaştırması açısından da faydalıdır. Uzun içeriklere sahip sayfalar listeler sayesinde daha konsantre ve anlaşılır hale dönüştürülebilir.

Liste yapısının sunduğu avantajların yanında olumsuz olarak düşünülebilecek yönleri de vardır. Görsel açıdan mütevazı bir görünüm sunması ve listenin sonuna doğru kullanıcıların dikkatinin azalması gibi durumlar liste yapısının kullanımında dikkat edilmesi gereken konulardandır.

Yönergeler

  • Anlaşılması zor uzun yazılar için liste yapısı kullanılabilir.
  • Mobil sitelerde, içerikler farklı kategorilere göre gruplandırılarak listeler halinde sunulabilir.
  • Mobil sitelerde liste yapısında sunulan içerikler farklı kategorilere ait bilgilerden oluşuyorsa bu bilgiler kategorilerine göre filtrelenebilir şekilde gösterilebilir.
  • Liste yapısı üzerinden hiyerarşik bir görünüm sunuluyorsa, okumayı zorlaştıracak kadar derin bir hiyerarşiye gidilmemelidir.
  • Çok uzun listeler birden fazla başlığa bölünerek gruplanmalı ve daha kolay anlaşılır hale dönüştürülmelidir.

Referanslar

Faydalı Kaynaklar