Bağlam (Context)

İlke

Mobil internet sitelerinin farklı bağlamlarda kullanılabileceği dikkate alınarak kolaylaştırıcı özellikler sunulmalıdır.

Açıklama

Kullanıcıyı çevreleyen ve kullanıcının etkileşim içerisinde olduğu fiziksel ve sosyal etkenler bağlam olarak tanımlanabilir. İnsanların mobil cihazlarını toplu taşıma araçlarında, gürültülü ortamlarda, sosyal çevresi ile iletişim halinde iken, yürürken, yatar pozisyonda veya güneş altında kullanması gibi durumlar, farklı bağlamları oluşturmakta ve bu da kullanım deneyimini önemli oranda etkilemektedir. Aynı zamanda bağlam, kullanıcı deneyimi çalışmalarında en önemli girdilerden birisini oluşturmakta ve bağlamın doğru analiz edilmesi hedef kitlenin ihtiyacına en uygun ürünün ortaya çıkarılmasına katkı sağlamaktadır.

Yönergeler

  • Kullanıcıların coğrafi pozisyonu kurum tarafından sunulan hizmetlerde kullanılabilir.
  • Kullanıcıların farklı bağlamlarda internet sitesini kullanabileceği düşünülerek işlemlerin daha hızlı tamamlanmasını sağlayacak kolaylaştırıcı özellikler (Örn. Telefon numaralarının aranabilir formatta sunulması vb.) sunulabilir.
  • İnternet sitesi üzerinde yer alan video ve animasyon gibi ses içeren öğeler, farklı bağlamlarda (Örn. toplantı, konferans, seyahat vb.) kullanılabileceğinden dolayı otomatik olarak başlatılmamalı veya sessiz başlaması sağlanmalıdır.
  • Kullanıcı profilinin çeşitlilik göstereceği göz önünde bulundurularak mobil internet sitesine ait veri girişlerinde kullanıcıların girdikleri bilgilere göre güncellenen ve kullanıcının işlemi tamamlamasını kolaylaştıran yapılar kurgulanmalıdır.
  • Mobil internet sitesi, kullanıcının görevlerini kolaylıkla gerçekleştireceği şekilde bölümlere ayrılmalıdır. Mobil cihazlar hareket halinde kullanılabileceğinden ötürü hızlı bir şekilde yapılacak işlemlerin hatasız bir şekilde bitirilmesi hedeflenmelidir.

Referanslar

Faydalı Kaynaklar