Arama

İlke

Mobil internet sitelerinde kullanıcıların hızlı ve kolay arama yapabilmesi için kullanıcı dostu arama alanları tasarlanmalıdır.

Açıklama

Arama alanları, internet sitesi içerisinde yer alan bilgilere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmak için kullanılmaktadır. Kullanıcılar, istedikleri bilgilere site içerisinde gezinerek ulaşabilecekleri gibi doğrudan arama alanını da kullanmak isteyebilmektedir. Bu sebeple, arama alanı kritik önem taşımaktadır. Masaüstü ve mobil cihazlar farklı teknik özelliklere sahip olduğu için mobil internet sitelerindeki arama alanlarının tasarımı ve işlevselliği de farklılık göstermektedir.

Yönergeler

  • Mobil sitelerde yer alan arama alanlarının genişliği, arama yapılan kelime ya da kelimelerin ortalama uzunluğu göz önünde bulundurularak tasarlanmalı, kullanıcıların arama alanına yazdıkları metni görebilmeleri sağlanmalıdır.
  • Mobil sitelerde arama işlemini kolaylaştırmak için arama alanlarının mümkünse ekran genişliğinin tamamını kapsayacak uzunlukta olması sağlanmalıdır.
  • Arama alanı, mümkün olduğunca bir ikona (Örn. Büyüteç vb.) tıklayarak görüntülenecek şekilde tasarlanmamalıdır. Arayüz tasarımına bağlı olarak veri girişinin yapılacağı alanın açık bir şekilde belli olduğu tasarımlar tercih edilmelidir.
  • Arama esnasında, teknik olanak elverdiği ölçüde akıllı arama (auto-suggestion) yapılmalı, sorgu kelimesinin üçüncü harfi girildikten hemen sonra kullanıcıya sunulan öneriler ile veri giriş çabası azaltılmadır.
  • Mobil cihazlar farklı bağlamlarda kullanılacağı için kullanıcının yanlış veya eksik yazabileceği dikkate alınmalı, bu gibi durumlarda öneri sunularak arama işleminin hızlı bir şekilde sonuçlanması sağlanmalıdır.
  • Kullanıcılar tarafından daha önce aranan kelimeler sonraki aramalarda öneri olarak sunulabilir. Bu özellik sayesinde arama işlemi daha az çaba ile kısa sürede tamamlanacaktır.
  • Mobil internet sitelerinde gerekmedikçe birden fazla arama alanına yer verilmemelidir.
  • Arama sonuçları görüntülenirken, mobil cihazın görünür alanında arama sorgusu ile en alakalı sonuçların yer aldığından emin olunmalıdır.
  • Arama sonuçları görüntülenirken, mobil cihaz ekranına en uygun tasarım ile sonuçların kolay incelenmesi ve istenen sonuca hızlı bir şekilde ulaşılması hedeflenmelidir.

Referanslar

Faydalı Kaynaklar