Ana Sayfa

İlke

Mobil internet sitelerinde ana sayfa, farklı bağlamlarda öncelikli hizmet ve bilgilerin kolaylıkla erişilebildiği bir yapıda tasarlanmalıdır.

Açıklama

Mobil cihazların genel olarak küçük boyutlu ekranlara sahip olması, çok farklı bağlamlarda kullanılabilmesi ve teknik özellikler açısından çeşitliliğinin fazla olması gibi parametreler düşünüldüğünde mobil tasarım yapmanın masaüstüne oranla çok daha zor olduğu söylenebilir. Küçük bir ekranda yalnızca önemli özelliklere ve bilgilere yer verilmesi ve bu işlemin de hedef kitle ihtiyaçları dikkate alınarak yapılması gerekmektedir. Ana sayfa, birçok ziyaretçi için internet sitesinin yüzü ve bir başlangıç noktası niteliğindedir. Bu açıdan ana sayfayı geliştirmek için yapılacak her çalışma değerli bir kazanım olarak geri dönecektir.

Kamu kurumları tarafından sunulan hizmetlerin bir bölümü internet siteleri üzerinden de sunulabilmekte ve bu durum her geçen gün dijital dönüşüm kapsamında artan oranda ivmelenerek devam etmektedir. Mobil cihazlar teknik özellikler ve kullanım şekilleri açısından masaüstü cihazlardan farklılık göstermekte ve bu durum mobil internet sitelerinde bir avantaj olarak kullanılabilmektedir. Kamu kurumlarının sunduğu hizmetler ve mobil cihaz özellikleri dikkate alınarak, ana sayfada hedef kitlenin öncelikli ihtiyaç duyduğu özellik ve bilgilere yer verilmesi, mobil kullanım oranlarına katkı sağlayacaktır.

Yönergeler

  • Mobil internet sitelerinde kurum logosu çok fazla alan kaplamayacak şekilde yerleştirilmelidir.
  • Kurum logosu ana sayfaya bağlantı içermelidir.
  • Ana sayfadaki navigasyon sezgisel, açık ve anlaşılır olmalıdır.
  • Ana sayfada ve diğer sayfalarda, mobil sitenin masaüstü versiyonuna bağlantı yer almalıdır. Kullanıcılar mobil sitede bulamadığı bilgi veya özelliklere masaüstü versiyondan erişmek isteyebilir veya kullandığı büyük ekranlı mobil cihazda masaüstü versiyonunu görüntülemek isteyebilirler.
  • Arama, internet sitesinde bilgi ve hizmete ulaşmak açısından önemli özelliklerden birisi ise arama alanı sayfaya ilk girildiği anda görülebilecek şekilde sayfanın üst bölümüne konumlandırılmalıdır.

Referanslar

Faydalı Kaynaklar