Bağlantı İsimlerinin İlişkili Olduğu İçeriğe Uygunluğu

İlke

Bağlantı metinleri, ilişkili olduğu içerik ve bu içeriğin başlıkları ile tutarlı olmalıdır.

Açıklama

Kullanıcıların internet sitesini navigasyonları (gezinimleri) esnasında nerede olduklarını bilmeleri, internet sitesinin verimli bir şekilde kullanılabilmesi açısından gayet önemlidir. Navigasyon öğelerinin ziyaret edilen içerik ile beraber aktif olarak görüntülenmesi, kullanıcıların site navigasyonunu kolaylaştırmakta ve site içerisinde bulunduğu konumu anlamasında yardımcı olmaktadır.

Yönergeler

  • Kullanıcıların aradıkları içeriğe ulaşmaları için birden fazla bağlantıya tıklamaları gerekiyorsa, her seviyedeki bağlantı ismi farklı seçilmelidir.
  • Alt sayfalarda yer alan aynı isimdeki bağlantıların farklı sayfalara yönlendirmesinden kaçınılmalıdır.
  • Bağlantı ve içerikler aynı sayfada görüntüleniyorsa, seçili bağlantılar belirgin hale getirilmeli, kullanıcıların mevcut içerikle ilişkili olan bağlantıyı görmesi sağlanmalıdır.
  • Yaygın olarak kullanılan bağlantı başlıklarının değiştirilmeden kullanılması gerekmektedir. Örneğin, ‘Hakkımızda’ olarak kullanılan başlığın ‘Kurum Bilgileri’ şeklinde değiştirilmesi karışıklığa sebep olacaktır. Ancak bu iyileştirme ve düzenlemeleri terk etmek anlamına gelmemelidir.

 Referanslar

  • ISO 9241-151 / 8.4.4 – Consistency between navigation components and content

Faydalı Kaynaklar