Hata Toleranslı Arama

İlke

İnternet sitelerinde hata toleranslı arama yapılabilmeli, uygun sonucun bulunamadığı aramalarda kullanıcılara arama ile ilgili öneriler verilmelidir.

Açıklama

Kullanıcı genellikle aradığı öğelerin sitede bulunduğu varsayımı ile arama yapar. Bazı nadir durumlarda kaydın bulunmaması hedefi ile arama gerçekleştirilir (Örn. Sabıka kaydı vb.). Arama sonucunda verilen mesajlar ve içerik bu durum göz önünde bulundurularak düzenlenir. Kullanıcılar arama yapmak istedikleri anahtar kelimeleri dilbilgisi ve imla kurallarına dikkat etmeden, eksik ya da hatalı olarak yazabilirler. Bu gibi durumlarda eksik ya da hatalı girilen kelimelere ait arama sonuçları gösterilirken, doğru kelime ile tekrar arama yapılması da önerilebilir.

Yönergeler

  • Yaygın olarak karıştırılan ya da yanlış bilinen kelimelere yönelik “… ile tekrar arama yapabilirsiniz.” gibi yönlendirmelere yer verilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Akıllı arama (auto-suggestion) yöntemi ile yanlış yazılan kelimelerin doğru halleri, alternatifi bulunan kelimeler veya farklı şekilde ifade edilebilen içerikler, hizmetler önerilebilir. (Örn. “4A Döküm” için “SGK Hizmet Dökümü”nün önerilmesi vb.)
  • “Sonuç Bulunamadı” sayfasında kullanıcılara arama yaptığı sorgu cümleciğinin dolu olduğu arama kutusu, benzer sorgulama önerileri ve yazım düzeltme önerileri sunulmalıdır.

Referanslar

  • ISO 9241-151 / 8.5.2.10 – Error-tolerant search
  • ISO 9241-151 / 8.5.5.1 – Giving advice for unsuccessful searches

Faydalı Kaynaklar